آیا گلستان در حال تبدیل شدن به کانون شیوع کرونا در کشور است؟

به گزارش وبلاگ انجمن ما، طبق اعلام وزارت بهداشت، استان گلستان در حال تبدیل شدن به کانون شیوع بیماری کرونا در کشور شده است.

آیا گلستان در حال تبدیل شدن به کانون شیوع کرونا در کشور است؟

به گزارش وبلاگ انجمن ما، ابتلای قطعی 25 گلستانی به ویروس کرونا و مرگ 3 فرد مبتلا، این استان را به محلی برای شیوع ویروس کشنده چینی یا به گفته رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت به کانون شیوع کرونا در نوار ساحلی شمال کشور تبدیل کرده است.

شرایط استان گلستان به گونه ای است که احتمال افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا در این استان وجود دارد.

افزایش آمار ابتلای گلستانی ها به کرونا در شرایطی است که مازندران و سمنان به عنوان همسایگان این استان به ترتیب دارای 12 و 4 مبتلا و استان خراسان شاقتصادی دیگر همسایه گلستان بدون آمار مبتلای قطعی به این بیماری است.

  • از ابولا تا کرونا | بیماری هایی که جهان را در شرایط هشدار قرار داد
  • موشن گرافیک | 6 زنگ خطر سازمان جهانی بهداشت؛ از زیکا تا کرونا

مراجعه روزانه 70 نفر به بیمارستان ها

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان روز شنبه 10 اسفند با اشاره به مراجعه روزانه 70 نفر به بیمارستان های این استان با ظن ابتلا به کرونا اعلام کرده است تعداد مبتلایان قطعی به این بیماری در گلستان به 25 نفر رسید.

از مجموع 191 فرد بستری مشکوک به این بیماری تا به امروز آزمایش 101 نفر به تهران ارسال شده است.

در حال حاضر به جز مراوه تپه و بندرترکمن، بقیه شهرهای گلستان دارای افراد مشکوک به کرونا هستند که یکی از ضروری ترین اقدامات برای جلوگیری از شیوع این بیماری، ماندن در خانه برای مدت طولانی است.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی گلستان از ابتدای شیوع کرونا، آمار مراجعه روزانه 70 نفر به مراکز درمانی برای تشخیص کرونا تقریبا ثابت مانده اما به نظر می رسد هفته جاری که این بیماری به حداکثر شیوع و فراگیری می رسد، باید در انتظار بیماران بیشتری بود.

مرگ 3 نفر بر اثر ابتلا به کرونا در گلستان

در استان گلستان تا به امروز 3 فوتی مبتلا به کرونا وجود داشته است که همه این جانباختگان مرد و بالای 45 سال سن داشتند.

از 26 بهمن تا به امروز 534 نفر با ظن ابتلا به کرونا به بیمارستان های استان مراجعه کردند که از این تعداد 191 مورد بستری شده و آزمایش 103 نفر به تهران ارسال شد که تا به امروز جواب 6 مورد مثبت بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفته کرونا در سراسر استان گلستان دیده می شود، اما تعداد مبتلایان به کرونا در گرگان، گنبدکاووس و بندرگز بیشتر است.

او با تأکید بر اینکه مردم باید توصیه های بهداشتی را رعایت کنند، گفت: مردم تا حد امکان در خانه بمانند تا با گذشت زمان دارو و یا واکسن کرونا تولید شود و همچنین با فرا رسیدن فصل گرما میزان شیوع بیماری کاهش یابد.

تمهیدات مسئولان

با شرایط وخیمی که در استان گلستان وجود دارد مسئولان استان هم تمهیدات ویژه ای را برای این استان تدارک دیده اند. تغییر ساعت کاری اداره های گلستان از امروز 11 اسفند تا روز پنجشنبه 15 اسفند، جلوگیری از برگزاری اجتماعات به عنوان کانون های اصلی انتقال ویروس کرونا، تعطیلی قلیان سراها و تالارها و اماکن برگزار کننده مراسم عزا و عروسی در گلستان از جمله این موارد است.

استاندار گلستان هم بر ضرورت ضدعفونی کردن اماکن عمومی شهرها تاکید کرده است و با همکاری شهرداری ها، سپاه و دانشگاه علوم پزشکی همه معابر و اماکن عمومی گلستان از 10 اسفند ضدعفونی می شوند.

بیمارستان صیاد شیرازی گرگان نیز از روز 10 اسفند به طور کامل برای درمان بیماران تنفسی و مشکوک به کرونای این استان قرنطینه شد و بخش های آن به طور موقت به مراکز درمانی دیگر انتقال یافت.

بر این اساس، بخش زنان و زایمان، زایشگاه و ان آی سی یو این بیمارستان به بیمارستان حکیم جرجانی، بخش قلب و جراحی به بیمارستان پنج آذر، بخش تالاسمی، آنکولوژی و اطفال به بیمارستان ارتش و بخش نوزادان به طور موقت به بیمارستان طالقانی منتقل شد.

افزایش تولید ماسک و اقلام ضدعفونی کننده

تولید ماسک و اقلام ضدعفونی کننده در واحدهای تولیدی استان رو به افزایش است و این تولیدات علاوه بر تامین نیاز کامل گلستان به 10 استان کشور نیز ارسال می شود و از این پس محدودیتی درعرضه مواد ضدعفونی کننده در داروخانه های استان وجود ندارد.

راه اندازی آزمایشگاه ویژه تشخیص کرونا درگلستان

رئیس مجمع خیرین سلامت شهرستان گنبدکاووس واقع در شرق گلستان اعلام کرده است که تا چند روز آینده، آزمایشگاه ویژه تشخیص ویروس کرونا در مرکز استان راه اندازی می شود. برای راه اندازی این آزمایشگاه از سوی مجمع خیرین تجهیزات مورد نیاز آن تامین شده است.

با راه اندازی این آزمایشگاه که کادر پزشکی مورد نیاز آن هم در استان اعلام آمادگی کرده اند، از این پس همه نمونه های آزمایشگاهی بیماران مشکوک به کرونا در گلستان انجام می شود و نیازی به ارسال نمونه ها به تهران یا دیگر استان ها که زمان بر است، نیست.

لغو نمایشگاه های فروش بهاره

معاون هماهنگی امور اقتصادی گلستان نیز گفت با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، نمایشگاه های فروش بهاره استان که پیش از این قرار بود در شهرستان های گرگان و گنبد برگزار شود، لغو شد.

رعایت کامل نکات بهداشتی، پرهیز از حضور در مدارس، دانشگاه ها، اماکن مذهبی و دیگر اجتماعات و به نوعی قرنطینه خودخواسته و خانگی، بهترین روش برای مبتلا نشدن به کرونا است که امیدواریم توسط شهروندان گلستانی جدی گرفته شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا گلستان در حال تبدیل شدن به کانون شیوع کرونا در کشور است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گلستان در حال تبدیل شدن به کانون شیوع کرونا در کشور است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید