ایران فراتر از محدودیتهای مقرر در توافق هسته ای عمل می نماید

به گزارش وبلاگ انجمن ما به نقل از آسوشیتدپرس، آژانس بین المللی انرژی اتمی در سند محرمانه ای که در اختیار کشورهای عضو این نهاد قرار داد و به رؤیت خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز رسید، خاطرنشان کرد که از بیستم ماه مه مجموع ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران به 1،571.6 کیلوگرم (1.73 تن) رسیده است که نسبت به ذخایر 1،020.9 کیلوگرم (1.1 تن) در نوزدهم فوریه، یک افزایش 550.7 کیلوگرمی را نشان می دهد.

ایران فراتر از محدودیتهای مقرر در توافق هسته ای عمل می نماید

این در حالی است که طبق توافق هسته ای منعقده میان ایران با کشورهای ایالات متحده، آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015، ایران مجاز است که در مجموع 202.8 کیلوگرم (447 پوند) ذخیره اورانیوم غنی شده در اختیار داشته باشد.

در این گزارش آژانس آمده است که ایران همچنان به غنی سازی اورانیوم تا درجه خلوص 4.5 درصد (که بالاتر از 3.67 درصد مجاز طبق مفاد برجام است) ادامه می دهد، در حالی که این درصد بالاتر از محدودیت های مقرر در این توافق در خصوص آب سنگین است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گزارش خود می افزاید که ایران با تداوم بخشیدن به فرایند افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده، توافق خود با قدرتهای جهانی را نقض می نماید!

ساعاتی پیش نیز یک روزنامه نگار وال استریت ژورنال مدعی شد که در گزارش آینده آژانس ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 1572 کیلوگرم اعلام خواهد شد که این میزان اورانیوم غنی شده با غنای 3 و نیم درصد یا بالاتر، از میزان معین شده در برجام که 202.8 کیلوگرم است، خیلی بیشتر است. این خبرنگار وال استریت ژورنال گفته است که 483 کیلوگرم از این میزان، اورانیوم با غنای پایین و زیر دو درصد است که مواد مفیدی به شمار نمی رود.

گفتنی است که کشورهای امضاکننده برجام وعده ارائه مشوق های مالی را در ازای توقف برنامه هسته ای به تهران داده بودند؛ اما با خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران که با پافشاری دولت واشنگتن برای کشاندن مجدد مقامات تهران به پای میز مذاکره همراه شد، این توافق عملاً از دستیابی به اهداف خود بازماند.

در همین ارتباط، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص راستی آزمایی اجرای برجام، گفت: گزارش جدید آژانس درخصوص برجام، هم حاکی از تداوم فعالیت های راستی آزمایی آژانس بوده و هم اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می کشد.

وی اضافه کرد: در رابطه با تحولات فنی هسته ای، این گزارش به پیشرفت های زیر اشاره می نماید:

- عبور فراوری آب سنگین ایران از مرز 130 تن و رسیدن به 132.6 تن

- استفاده از ماشین های جدید از جمله غنی سازی با ماشین های آی. آر 4، آی. آر 5، آی. آر 6، آی. آر. اس، آی. آر. اس 6، و آی. آر. 2. ام در خطوط تحقیق و توسعه

- غنی سازی اورانیوم تا سطح 4.5 درصد و فراتر از حد معین شده در برجام

- فراوری 1571.6 کیلوگرم اورانیوم غنی شده که 550.7 کیلوگرم بیشتر از گزارش ماه مارس بوده و 1356.5 کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای 4.5 درصد می باشد.

سفیر و نماینده دائم ایران همچنین با اشاره به اجرای فعالیت های راستی آزمایی برجام در ایران توسط آژانس، گفت که از جمله محورهای زیر در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته اند:

- تداوم اجرای فعالیت های راستی آزمایی و نظارت در شرایط ویژه ناشی از کرونا و همکاری مناسب ایران در این زمینه

- تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و ادامه راستی آزمایی اظهارنامه های پروتکل توسط آژانس

- تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اظهار شده در ایران از سوی آژانس و اینکه آژانس از روز اجرای برجام، به راستی آزمایی و نظارت درخصوص تعهدات هسته ای در ایران تحت برجام پرداخته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران فراتر از محدودیتهای مقرر در توافق هسته ای عمل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران فراتر از محدودیتهای مقرر در توافق هسته ای عمل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید