راه حل صندوق احیا برای برون رفت از بحران

به گزارش وبلاگ انجمن ما، هادی میرزایی، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی - در یادداشتی با عنوان روز جهانی بناهای تاریخی فرصتی برای تدوین راهبردهای نوین پاسداشت ثروت های میان نسلی که همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی منتشر نموده، به آنالیز شرایط این بخش پرداخته و راهکارهایی برای برون رفت صندوق از شرایط کنونی در مواجهه با کرونا، مطرح نموده است.

راه حل صندوق احیا برای برون رفت از بحران

در یادداشت وی آمده است: سال جاری روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در حالی فرارسیده است که نظام بین الملل در شرایط ویژه مبارزه با ویروس کرونا قرار گرفته است. بیماری که گستره وسیعی از تعاملات بشری را دستخوش تغییرات شایان توجهی نموده است. از این رو می توان تهدید بوجود آمده را به مثابه فرصتی برای ارائه راهبردهای نوین و اثربخش دانست که باید بر اساس قاعده های مبتنی بر اندیشه و عمل برای پاسداشت بناهای تاریخی به عنوان ثروت های میان نسلی بشر تدوین شوند.

به طور قطع فرآیند پیش رو در عرصه احیاء اماکن تاریخی و فرهنگی نیز اثرگذار است. در شرایط کنونی نباید فراموش کرد که احیا، فرایند ای است برای پایدار سازی ثروت های بشری و هدف اصلی آن پایدار سازی ارزش هاست و این پایدارسازی بدون تردید زیر ساختی جهت توسعه انسان محور خواهد بود چرا که امکان بهره مندی از سرمایه های سرزمینی را فراهم می سازد.

سرمایه هایی که بیش از هر زمانی دیگری احتیاج به مراقبت و توجه همه جانبه دارد.

صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به عنوان بازوی اجرایی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رأس اهداف کلان خود احیای بناهای تاریخی را به عنوان عامل محرکی در باززنده سازی بافت تاریخی و با ارزش پیرامونی ابنیه تاریخی با هدف دمیدن مجدد حیات در کالبد قدیم و بازگرداندن زندگی به کالبد تاریخی تعریف نموده است.

نقشی که صندوق احیا از زمان تاسیس تا به امروز درصدد ایفای آن برآمده، نقش تسهیل نماینده ای بوده که همیشه سعی داشته پل ارتباطی میان بخش حاکمیتی و بخش خصوصی باشد، به گونه ایی که با ترغیب و جذب سرمایه های داخلی و خارجی بتواند موضوعات مطروحه را از رکود رها سازد.

از همین روی شرایط موجود مجموعه تصمیم سازان صندوق را برآن داشته است تا با اتخاذ راهکارهایی نظیر ارائه تسهیلات هدفمند به سرمایه گذاران و ارائه برنامه های متناسب با مقتضیات کنونی، مجموعه مرتبطان بناهای تاریخی را برای خروج از بحران پیش آمده مهیا سازد.

در حال حاضر موضوع توسعه صنایع دستی و فرش دستباف نیز با همان اهمیت به رسالت این صندوق افزوده شده است، ماموریت جدیدی که باید آن را به فال نیک گرفت چراکه همیشه بناهای تاریخی میزبانی شایسته برای هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف بوده اند و این میزبانی آنجا که فرآیند احیاء به درستی انجام پذیرد می توان عامل مهمی برای توسعه و حمایت از حوزه های یاد شده باشد.

از دیگر سو توجه به طرح هایی نظیر احیا خانه ایرانی به عنوان مرجعی برای تجلی سه حوزه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی در مقطع کنونی بسیار حائز اهمیت است. باید توجه داشت آن هنگام که از ایران امروزی سخن به میان می آید منظور بخش اعظمی از حوزه تمدنی فلات ایران و نواحی پیرامونی آن از هند و افغانستان تا آسیای مرکزی و قفقاز است که به دلیل پیشینه تاریخی و کهن خود میراث دار هزاران سال تاریخ، فرهنگ و اثار معنوی و مادی است.

امروز در جغرافیای سرزمینی ایران آثاری برجای مانده که بازگو نماینده تاریخ جغرافیای مهمی از این کره خاکی است. آثار ملموس و ناملموسی از درون شهرها و حتی روستاهای تاریخی ایران برآمده است که بازنمائی تاریخ کهن این سرزمین را بردوش می کشند.

بخش مهمی از فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان حول محور اماکن تاریخی شکل گرفته اند که هم اکنون احتیاجمند احیاء و توجه بیش از پیش هستند و جای امیدواری دارد با کوشش ها و هم افزایی همه آن هایی که دل در گرو اعتلای بیش از پیش نام ایران اسلامی دارند این داشته های ارزشمند بتوانند آنچنان که شایسته است نقش دیرین خود در تعاملات بشری را بازآفرینی نمایند.

ایسنا

منبع: گردشبان

به "راه حل صندوق احیا برای برون رفت از بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل صندوق احیا برای برون رفت از بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید