درخواست فوری دیده بان حقوق بشر از آمریکا درباره ایران

به گزارش وبلاگ انجمن ما، فارس نوشت:مدیر دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران باید در شرایط فعلی شیوع کرونا کاهش یابد تا به این کشور اجازه دسترسی به تجهیزات ضروری مورد احتیاج را بدهد.

درخواست فوری دیده بان حقوق بشر از آمریکا درباره ایران

کنت روث مدیر دیده بان حقوق بشر ضمن انتقاد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در شرایط فعلی شیوع کرونا، خواهان لغو این اقدامات محدودکننده شد.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیده بان حقوق بشر، مدیر دیده بان حقوق بشر توضیح داد که تحریم های اقتصادی گسترده ایالات متحده آمریکا، تأثیر منفی بر توانمندی ایران به منظور واکنش مناسب به ویروس کرونا گذاشته است و به همین منظور واشنگتن باید اقدامات فوری را برای کاهش تحریم ها علیه ایران انجام دهد و مجوز اقلام معاف از اقتصادیات را به منظور تسهیل دسترسی تهران به منابع ضروری انساندوستانه در طول شیوع کرونا گسترش دهد.

وی شرح داد: اشتباه و بی رحمانه است که دولت ترامپ با محروم کردن مردم ایران از دسترسی به منابع حیاتی پزشکی که فورأ به آن احتیاج دارند، غم و رنج آنها را بیشتر کند.

یکی از پزشکانی که از شرایط شیوع کرونا در ایران اطلاع دارد در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانیدیده بان حقوق بشر در مورد مانع تراشی آمریکا در راستا رسیدن تجهیزات و یاری های پزشکی به ایران گفت که تحریم های آمریکا، شرایط انتقال تجهیزات ضروری پزشکی مورد احتیاج برای مقابله با کرونا به ایران را دشوارتر نموده است.

روث در ادامه توضیح داد: دولت آمریکا می بایست تضمین کند که تحریم های اقتصادی تحمیل شده به ایران به وضوح و آشکارا مجوز انتقال هرگونه کالای مورد احتیاج مردم ایران برای محافظت از خود در مقابل کروناویروس را می دهد.

علیرغم فشارهای جامعه بین الملل به دولت ترامپ برای لغو یا کاهش تحریم های ایران برای یاری به این کشور به منظور مقابله با ویروس ناشناخته کرونا، واشنگتن نه تنها تحریم ها را کاهش نداده است بلکه در بعضی موارد این تحریم ها را نیز افزایش داده است.

طبق آخرین آمار منتشر شده از شیوع کرونا، تا روز گذشته (یکشنبه)، یک میلیون و 284 هزار و 740 نفر از مردم سراسر دنیا به کرونا مبتلا شده اند و 70 هزار و 320 نفر نیز جان خود را از دست داده اند و آمار و ارقام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز حاکی از آن است که دستکم 60 هزار و 500 ایرانی به این ویروس مبتلا شده و سه هزار و 739 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

فشارها به دولت ترامپ برای لغو یا کاهش تحریم های ایران تنها از سوی جامعه بین الملل نیست و بعضی نمایندگان کنگره نیز چنین درخواستی را مطرح نموده اند به طوریکه که اخیراً 11 سناتور کنگره نیز با صدور نامه ای خطاب به وزارت خارجه آمریکا و خزانه داری این کشور خواهان تعلیق موقت تحریم های ایران و ونزوئلا در دوران بحران کرونا شدند.

بنا به گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، در پی تشدید فشارهای جامعه بین الملل و نمایندگان کنگره آمریکا، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اوایل هفته جاری، از احتمال تجدیدنظر در تحریم های اقتصادی ایران و بعضی کشورهای دیگر اطلاع داد و گفت که برای مقابله با کرونا محتمل است که واشنگتن برای مدتی سیاست تحریم این کشورها را کنار بگذارد اما هیچ گونه جزئیات بیشتر و برنامه مشخصی در این رابطه ارائه نداد.

پمپئو پس از انتقادهای شدید آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و کشورهای دیگر، چنین اظهاراتی را بیان کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "درخواست فوری دیده بان حقوق بشر از آمریکا درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست فوری دیده بان حقوق بشر از آمریکا درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید