آلودگی صوتی ریسک دیابت و فشارخون را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ انجمن ما، طبق نتایج مطالعه جدید، سروصدای ناشی از ترافیک جاده ای ریسک ابتلا به فشارخون بالا و دیابت را افزایش می دهد.

آلودگی صوتی ریسک دیابت و فشارخون را افزایش می دهد

محققان مؤسسه سلامت کانادا در مطالعه خود به آنالیز بیش از یک میلیون فرد در رده سنی 35 تا 100 سال که مدت طولانی ساکن تورنتو بودند پرداختند. این افراد در یک دوره 15 ساله تحت نظر بودند.

آنها دریافتند افرادی که طولانی مدت در معرض آلودگی صوتی ناشی از ترافیک جاده ای قرار داشتند با افزایش ریسک ابتلاء به دیابت یا فشارخون بالا روبرو بودند. به ازای افزایش هر 10 دسی بل در میانگین سروصدای جاده ای، موارد جدید ابتلاء به دیابت 8 درصد و موارد جدید ابتلاء به فشارخون بالا 2 درصد افزایش می یابد.

محققان دریافتند این رابطه در افراد جوان تر و زنان به مراتب قوی تر است.

هانگ چن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: فرارگیری در معرض سروصدا می تواند موجب تحریک چندین نوع واکنش استرسی شده و میزان هورمون های استرس را افزایش دهد. قرارگیری مکرر به مرور زمان در بروز مسائل متابولیکی و مقاومت انسولین نقش دارد.

این یافته ها بسیار حائز اهمیت است چراکه مردم سراسر دنیا در مناطق شهری پرسروصدا زندگی می نمایند. طبق گزارش اخیر سازمان ملل، جمعیت شهرنشین دنیا از 751 میلیون نفر در سال 1950 به 4.2 میلیارد نفر در سال 2018 رسیده است. امروزه بیش از نیمی از جمعیت دنیا در شهرها زندگی می نمایند که پیش بینی می گردد تا سال 2055، این رقم به 68 درصد برسد.

محققان تاکید دارند کاهش قرارگیری در معرض سروصدا موجب بهبود کیفیت محیط زندگی و سلامت و تندرستی کل جامعه می گردد.

منبع: انتخاب

به "آلودگی صوتی ریسک دیابت و فشارخون را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی صوتی ریسک دیابت و فشارخون را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید