عراق ، احزاب شیعی، سنی و کردی در جلسه رأی اعتماد الزرفی حاضر نمی شوند

به گزارش وبلاگ انجمن ما، طبق گفته برخی نمایندگان عراقی، بیشتر احزاب شیعه، سنی و کرد مجلس عراق، در جلسه احتمالی رأی اعتماد به کابینه عدنان الزرفی شرکت نخواهند کرد بنابراین کابینه او رأی نخواهد آورد.

عراق ، احزاب شیعی، سنی و کردی در جلسه رأی اعتماد الزرفی حاضر نمی شوند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ انجمن ما، رعد حسین کننده مجلس عراق از ائتلاف سائرون امروز سه شنبه گفت که اکثریت فراکسیون های شیعه جلسه رأی اعتماد به الزرفی را تحریم خواهند کرد.

حسین در مصاحبه با وبگاه المعلومه همچنین گفت: در سایه شیوع ویروس کرونا و عدم وجود توافق سیاسی، بعید است که مجلس کنندگان بتواند جلسه رأی گیری برای نخست وزیری عدنان الزرفی را برگزار کند. او افزود که در پرتو تحریم جلسه از سوی احزاب شیعه، حصول حد نصاب قانونی نیز سخت خواهد بود.

این کننده مجلس عراق در عین حال گفت که برگزاری جلسه فوق العاده مجلس به ریاست مجلس بستگی دارد و او در این باره تصمیم خواهد گرفت.

احزاب کُرد و سُنی هم شرکت نمی کنند

علی العبودی کننده جریان حکمت نیز گفت که کنندگان احزاب کُرد و سُنی نیز در جلسه رأی اعتماد به الزرفی مشارکت نخواهند کرد.

العبودی در نطقی تلویزیونی گفت: جلسه رأی اعتماد به الزرفی شبیه به جلسه اعطای رأی به محمد علاوی خواهد بود و احزاب کُرد و سُنی در جلسه حضور نخواهند داشت.

وی افزود که ما با سازوکار مأمور شدن الزرفی برای نخست وزیری مخالفت کردیم گرچه با شخص او خصومتی نداریم و او شخصیت باتجربه و بانفوذی است.

احزاب سیاسی شیعه عراق از زمان معرفی الزرفی برای تصدی پست نخست وزیری این کشور به این مسئله حساسیت نشان داده و او را فردی نزدیک به آمریکا و مخالف گروه های مقاومت و الحشد الشعبی می دانند که داشتن تابعیت آمریکایی و اتخاذ برخی مواضع در دوران استانداری نجف اشرف در این بین، مزید بر علت شده و مخالفت ها با نخست وزیری عدنان الزرفی را بیشتر کرده است.

براساس قانون اساسی عراق، رئیس جمهور (برهم صالح) موظف است برای تعیین نخست وزیر، نامزد فراکسیون اکثریت را به مجلس معرفی کند. فراکسیون اکثریت در مجلس عراق هم اکنون ائتلاف البناء به رهبری هادی العامری است و ائتلاف الفتح به همراه چند حزب دیگر، جزء این فراکسیون است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "عراق ، احزاب شیعی، سنی و کردی در جلسه رأی اعتماد الزرفی حاضر نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق ، احزاب شیعی، سنی و کردی در جلسه رأی اعتماد الزرفی حاضر نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید