کاهش مصرف 30 میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده

به گزارش وبلاگ انجمن ما، اقتصاددان ارشد شرکت بازرگانی کالای ترافیگورا پیش بینی کرد که تقاضای جهانی برای نفت در آوریل با از کار افتادن گردش چرخ اقتصاد جهانی بر اثر شیوع ویروس کرونا، بیش از 30 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

کاهش مصرف 30 میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده

به گزارش وبلاگ انجمن ما، این رقم مورد پیش بینی که بالاترین پیش بینی انجام شده، از سوی یک مقام صنعتی درباره میزان کاهش تقاضا است، معادل یک سوم از مصرف روزانه جهانی نفت به شمار می رود.

سعید رحیم، اقتصاددان ارشد ترافیگورا اظهار کرد: مبارزه برای سهم بازار میان عربستان سعودی و روسیه اکنون که حدود سه میلیارد نفر برای مقابله با شیوع کرونا در قرنطینه قرار دارند و هیچ انتها روشنی برای این اپیدمی دیده نمی شود، به میزان فزاینده بی معنی است.

وی در مصاحبه تلفنی با رویترز گفت: می بینید وقتی ترامپ می گوید با پوتین راجب انرژی صحبت خواهد کرد، بازار اندکی اوج می گیرد اما اکنون دیگر خیلی دیر شده است.

اوپک و روسیه در نشست اوایل مارس وین پیروز نشدند درباره تمدید پیمان محدودیت عرضه نفت و کاهش بیشتر تولید به منظور مقابله با افت قیمتها به توافق برسند و در نتیجه هر دو کشور اعلام کردند تولیدشان را از آوریل افزایش خواهند داد.

رحیم تخمین زد که نرخ فعالیت پالایشگاههای جهانی حدود هفت تا هشت میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده اما در دو تا سه هفته آینده که جابجایی مردم و کالاها کمتر می شود، این رقم به 12 تا 13 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. در اروپا و بخشهایی از آمریکا، در کلانشهرهایی مانند سانفرانسیسکو، پاریس و شهرهای ایتالیا ترافیک 10 درصد حد معمول است و سفرهای ایرلاینها در آمریکا در مقایسه با سال گذشته 90 درصد کاهش پیدا کرده است.

چین، واحدهای نظامی جهانی و بخشهایی از آفریقا که فعلا فعالیت معمول دارند، تنها منابعی هستند که تقاضا برای نفت دارند.

تولیدکنندگان ناچار خواهند بود تا ماه آینده که ظرفیت مخازن تکمیل می شود، تولیدشان را کاهش دهند.

اقتصاددان ارشد ترافیگورا گفت: اگر افت تقاضا برای نفت به 30 میلیون بشکه در روز برسد، در این صورت یک میلیارد بشکه نفت باید در مدت یک ماه ذخیره شود در حالی که مخازن نفت در خشکی تنها 800 میلیون بشکه ظرفیت خالی و مخازن شناور 100 تا 150 میلیون بشکه ظرفیت موجود دارند.

بر اساس گزارش رویترز، وی پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا کاهش پیدا خواهد کرد زیرا برخلاف ریزش قیمت 2014، شرکتهای نفت شیل فرصت استقراض از بازارهای اوراق قرضه یا سهام را از دست داده اند. این تولیدکنندگان نمی توانند در هزینه خدمات کاهش بیشتری دهند و برای ثابت نگه داشتن تولیدشان باید هر سال دو تا سه میلیون بشکه در روز به تولیدشان اضافه کنند زیرا ذخایر خوب به سرعت تقلیل پیدا می کنند. در بلندمدت، روزهای افزایش تولید نفت آمریکا به میزان یک میلیون بشکه در روز یا بیشتر در سال به انتها می رسد. افزایش سالانه تولید این کشور تنها چند صد هزار بشکه در روز خواهد بود و صنعت نفت شیل کوچکتر شده و رویکرد محتاطانه تری در پیش می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش مصرف 30 میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش مصرف 30 میلیون بشکه ای نفت در یک ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید