انتشار 2500 میلیارد تومان اوراق مشارکت به وسیله بخش صنعت و معدن، اعلام آمادگی بیش از 370 بنگاه برای ورود به بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ انجمن ما، خبرنگاران؛ مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز حدود 2500 میلیارد تومان اوراق به وسیله بخش صنعت و معدن منتشر شده است.

انتشار 2500 میلیارد تومان اوراق مشارکت به وسیله بخش صنعت و معدن، اعلام آمادگی بیش از 370 بنگاه برای ورود به بازار سرمایه

به گزارش وبلاگ انجمن ما به نقل از شاتا، نعمت الله شهبازی در نشست توسعه تامین اقتصادی بخش فراوری به وسیله روش های نوین ویژه صنعت نساجی، پوشاک و سلولزی اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت سال جاری چهار جهت گیری اصلی با عنوان جهش فراوری، اتمام طرح های نیمه تمام، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار دارد.

وی با بیان اینکه به همین دلیل هفت محور تدوین شده که ذیل آنها 40 پروژه و برنامه تعریف شده است، توضیح داد: تأمین منابع اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری مشتمل بر چهار برنامه یکی از این هفت محور است.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین اقتصادی وزارت صمت در ادامه اضافه کرد: 425 هزار میلیارد تومان احتیاج بخش صنعت و معدن در سال 1398 بوده که از این میزان 320 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات به وسیله شبکه بانکی پرداخت شده است و این آمار نشانگر این است که این احتیاج و پرداخت با هم تطابق ندارد.

احتیاج 575 هزار میلیارد تومانی بخش صنعت و معدن برای سال 1399

شهبازی در ادامه با بیان اینکه پیش بینی احتیاج بخش صنعت و معدن برای سال 1399 حدود 575 هزار میلیارد تومان است، گفت: پیش بینی می گردد که حدود 415 هزار میلیارد تومان از این رقم به صورت سرمایه ثابت و در در گردش به حوزه فراوری پرداخت گردد که باز با کسری 28 درصدی روبرو هستیم و ضرورت استفاده از روش های نوین بانکی را برای جبران این کسری می طلبد.

وی با بیان اینکه سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات بانکی باید اضافه بگردد، گفت: البته فرایند نزولی این سهم سال گذشته متوقف شد و این سهم به 32 درصد رسید.

نقدینگی 600 هزار میلیارد تومانی جامعه در سال گذشته

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین اقتصادی وزارت صمت با بیان اینکه با پارادوکس نقدینگی در جامعه روبرو هستیم، اظهار داشت: سال گذشته نقدینگی جامعه بیش از 600 هزار میلیارد تومان بوده است که باید با استفاده از روش های نوین نقدینگی را به سمت بخش های مولد همانند فراوری بیاوریم.

شهبازی با بیان بعضی ضرورت های استفاده از ابزارهای نوین تامین اقتصادی، گفت: فرایند کاهشی سهم بخش صنعت از تسهیلات بانکی، عدم تمایل شبکه بانکی در تامین اقتصادی بلندمدت طرح ها، آثار تورمی منابع تزریقی به وسیله بازار پول و آمار بالای نکول تسهیلات و مطالبات غیرجاری شبکه بانکی از ضرورت های به کارگیری ابزارهای نوین تامین اقتصادی می باشد.

وی به بعضی از اهداف استفاده از ابزارهای نوین تامین اقتصادی اشاره نمود و اضافه کرد: راهنمایی هدفمند نقدینگی سرگردان جامعه به بخش های مولد، تامین غیرتورمی منابع اقتصادی مورد احتیاج بخش فراوری، مشارکت سرمایه گذاران خرد در راه اندازی پروژه ها و واحدهای راکد و تنوع بخشی به روش های تامین اقتصادی بنگاه ها از اهداف استفاده از ابزارهای نوین تامین اقتصادی است.

انتشار 2.5 درصد از اوراق مشارکت سال گذشته توسط بنگاه های صنعتی و معدنی

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و تامین اقتصادی وزارت صمت با بیان اینکه در سال 1398 یکصد هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شد گفت: حدود 2500 میلیارد تومان از این اوراق توسط بنگاه های صنعتی و معدنی منتشر شد که سهم بخش صنعت و معدن 2.5 درصد از این ابزار بوده است.

شهبازی همچنین اضافه کرد: در همین چندماهه سال جاری حدود 2500 میلیارد تومان اوراق به وسیله بخش صنعت و معدن منتشر شده است.

وی اضافه کرد: عرضه در بورس یکی از روش های خوب تامین اقتصادی برای شرکت ها است و این روش علاوه بر تامین اقتصادی سبب تقویت بنیه اقتصادی شرکت ها نیز خواهد شد.

600 بنگاه خود را در بورس عرضه کردند

مدیر کل سرمایه گذاری و تامین اقتصادی وزارت صمت با بیان اینکه 3700 بنگاه دارای صد نفر اشتغال به بالا داریم، گفت: از این تعداد 600 بنگاه خود را در بورس عرضه کردند و نشانگر این است که بخش اقتصادی بنگاه ها پابه پای بخش فنی آنها باید ارتقا یابد.

شهبازی با بیان اینکه سازمان امور اقتصادیاتی پس از پذیرش یک شرکت در بورس متعرض به حساب های سنوات آنها نخواهد شد، گفت: این موضوع یکی از چالش های اصلی علاقمندی بنگاه ها برای ورود به بورس بوده است که با طرح موضوع در جلسه سران قوا و موافقت رهبری مصوب شد که بنگاه هایی که سال 1399 در بازار سرمایه پذیرش بشوند، این مشکل اقتصادیاتی آنها حل گردد.

اعلام آمادگی بیش از 370 بنگاه برای ورود به بازار سرمایه

وی با بیان اینکه سال جاری می خواهیم 100 بنگاه را وارد بورس کنیم یا برای تامین اقتصادی آن ها اوراق مشارکت منتشر کنیم، اضافه کرد: بیش از 370 بنگاه بالای 100 نفر برای پذیرش در بورس یا استفاده از روش های تامین اقتصادی اعلام آمادگی کردند.

مدیر کل سرمایه گذاری و تامین اقتصادی وزارت صمت با بیان اینکه به دنبال ابداع روشهای جدید نیستیم، گفت: ابزارهای نوین قابل بهره برداری برای تامین اقتصادی در صنعت نساجی پوشاک و سلولزی فرابورس، بورس کالا و تامین اقتصادی زنجیره تامین(SCF) است.

شهبازی در سرانجام توضیح داد: در فرابورس امکان انتشار اوراق بدهی، عرضه سهام، ادغام و تملیک وجود دارد و در بورس کالا تامین اقتصادی به وسیله گواهی سپرده کالایی، صندوق سپرده کالایی و انتشار انواع اوراق انجام می گردد. همچنین روش های سککوک و اوراق گام مختص تامین اقتصادی زنجیره تامین (SCF) است.

لازم به ذکر است در این جلسه نمایندگانی از بانک مرکزی، بازار سرمایه، شبکه بانکی و ریاست جمهوری در کنار فراوریکنندگان و انجمن های تخصصی صنعت نساجی، پوشاک و سلولزی حضور داشتند و به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در این زمینه پرداختند.

منبع: اقتصادنیوز

به "انتشار 2500 میلیارد تومان اوراق مشارکت به وسیله بخش صنعت و معدن، اعلام آمادگی بیش از 370 بنگاه برای ورود به بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار 2500 میلیارد تومان اوراق مشارکت به وسیله بخش صنعت و معدن، اعلام آمادگی بیش از 370 بنگاه برای ورود به بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید