بیانیه وزارت خارجه تاجیکستان درباره گزارش حقوق بشری آمریکا

به گزارش وبلاگ انجمن ما، وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان با صدور بیانیه ای تأکید کرد که گزارش اخیر وزارت امور خارجه آمریکا درباره شرایط حقوق بشر در تاجیکستان، یک گزارش سیاسی بوده و منطبق با واقعیت ها نیست.

بیانیه وزارت خارجه تاجیکستان درباره گزارش حقوق بشری آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری وبلاگ انجمن ما به نقل از خبرگزاری خاور، وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان روز شنبه در بیانیه ای به ادعاهای وزارت امور خارجه آمریکا درباره درباره شرایط حقوق بشر در تاجیکستان واکنش نشان داد.

در این بیانیه که در اعتراض به گزارش اخیر وزارت امور خارجه آمریکا درباره شرایط حقوق بشر در جمهوری تاجیکستان صادر شده، آمده است:

وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان تاکید می کند که اسناد بین المللی، از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیته حقوق بشر سازمان ملل فعالیت می کنند به برای بررسی و ارزیابی مشاهدات و ارزیابی حقوق بشر در جهان موظف شده اند.

لازم به ذکر است که گزارش وزارت امور خارجه آمریکا تحلیلی واقع بینانه از شرایط حقوق بشر در تاجیکستان را ارائه نداده است اما از لحن سیاسی بیشتری برخوردار است. علاوه بر این، نویسندگان این سند در درجه اول به منابع ذی نفع تکیه کرده اند که اعتبار اطلاعات منتشر شده را زیر سوال می برد.

این سند متون گزارش های قبلی را تکرار می کند و سوء مدیریت قابل توجهی از شرایط حقوق بشر در تاجیکستان مشاهده می شود. تدوین کنندگان گزارش توجه چندانی به جنبه های بی شماری از این موضوع نکرده و عموما شرایط حقوق بشر در کشور را منفی می دانند.

نگران کننده است که این سند در باره تلاش های کشور در مبارزه با تروریسم و افراط گرای، تامین امنیت و ثبات که بدون آن تامین حقوق بشر غیرممکن است، بازتاب نیافته اند.

این گزارش ها هر ساله توسط وزارت امور خارجه منتشر می شود و سند داخلی است. این گونه برخورد جوابگو به سطح مناسبتهای محبت آمیز و شراکت دو کشور نمی باشد. علاوه بر این، این تلاش ها مغایر با اصول تعیین شده از منشور سازمان ملل، از جمله احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی سایر کشورها است.

لازم به ذکر است که جمهوری تاجیکستان به عنوان یک عضو کامل در جامعه بین المللی، بیشتر معاهدات بین المللی را در زمینه حقوق بشر تصویب کرده و به طور مرتب تعهدات بین المللی خود را در چارچوب خود اجرا می کند. مقررات مربوط به بخش به تدریج بهبود یافته و کمیسیون تحت نظارت دولت جمهوری تاجیکستان تاسیس شده و با موفقیت کار می کند تا از تعهدات بین المللی حقوق بشر اطمینان حاصل شود.

جمهوری تاجیکستان ابزارهای ملی را برای ارزیابی حقوق بشر که برخی از کشورهای جهان بطور یک جانبه و هدفمند از آنها برای تأثیرگذاری بر سیاست داخلی و خارجی سایر کشورها استفاده می کنند، غیرقابل قبول و خلاف معیارهای حقوقی بین المللی می داند.

بنابراین، از وزارت امور خارجه آمریکا درخواست می شود که از انتشار اطلاعات غلط یا بی اساس که خارج از مفهوم واقعی حکم قانون و احترام به حقوق بشر در تاجیکستان است، خودداری کند.

تاجیکستان همیشه آماده ادامه گفتگوهای باز و سازنده با جامعه جهانی، از جمله ایالات متحده در زمینه حقوق بشر است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بیانیه وزارت خارجه تاجیکستان درباره گزارش حقوق بشری آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزارت خارجه تاجیکستان درباره گزارش حقوق بشری آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید